Wpływ diety i procesu odchudzania na występowanie anemii - 1 2025

Wpływ diety i procesu odchudzania na występowanie anemii

Zjawisko anemii, czyli niedokrwistości, jest stanem medycznym polegającym na zredukowanej ilości erytrocytów (czerwonych ciałek krwi), obniżonym poziomie hemoglobiny oraz spadku wartości hematokrytu, który wskazuje na procentową zawartość stałych składników krwi. To schorzenie może mieć wiele przyczyn, ale często jest rezultatem nieodpowiedniej diety, braku odpowiednich witamin i minerałów, czy też świadomego dążenia do utraty wagi.

Anemia najczęściej jest efektem niewystarczającej ilości żelaza dostarczanego organizmowi poprzez posiłki. Taki niedobór prowadzi do anemii mikrocytarnej – sytuacji, w której liczba krwinek czerwonych jest nie tylko zredukowana, ale także mają one mniejszą objętość niż zwykle.

Oprócz tego, niedostatek witaminy B12 lub kwasu foliowego może prowadzić do innej formy anemii – megaloblastycznej. Ten typ niedokrwistości występuje również w przebiegu chorób o charakterze zapalnym, które utrudniają prawidłowe przyswajanie składników odżywczych przez organizm. Symptomy anemii, niezależnie od jej rodzaju, są często podobne i obejmują uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, trudności z pamięcią oraz bladość skóry.

Anemia często jest skutkiem procesu odchudzania, ale może także towarzyszyć chorobom nowotworowym czy zaburzeniom odżywiania takim jak anoreksja. Wymienione poniżej sytuacje mogą prowadzić do utraty masy ciała, a co za tym idzie – do niedokrwistości:

Przewlekłe choroby często są powiązane ze stanem zapalnym, co skutkuje wycieńczeniem organizmu, utratą masy ciała i ograniczonym wchłanianiem składników pokarmowych. Nowotwory mogą być sygnalizowane przez gwałtowną utratę masy ciała. W takich okolicznościach suplementacja żelaza jest nieskuteczna, ponieważ organizm po prostu go traci. Proces odchudzania powoduje braki wielu składników odżywczych, a niektóre ekstremalne diety mogą doprowadzić do anemii.

Odmiennie, zaburzenia odżywiania takie jak jadłowstręt psychiczny szybko prowadzą do znacznej utraty masy ciała i zakłócają prawidłowy metabolizm żelaza i innych pierwiastków. Czasem anemia może wystąpić nawet, jeśli kaloryczność posiłków jest właściwa – wystarczy, że dieta nie jest odpowiednio zrównoważona i nie dostarcza odpowiedniej ilości żelaza lub kwasu foliowego. Po resekcji jelit, mimo odpowiedniej diety, może dojść do niedoboru mikroelementów. Ograniczone wchłanianie składników pokarmowych może prowadzić do utraty masy ciała.