Niezbyt intensywny smak oraz niezobowiązujący zapach z delikatnym, orzechowym akcentem to cechy charakterystyczne dla oleju rzepakowego. Jednak to nie jego organoleptyczne właściwości przyciągają uwagę – olej ten jest ceniony za bogactwo kwasów tłuszczowych, które wpływają na wzmacnianie organizmu i ochronę przed licznymi, poważnymi chorobami. Często nazywany „oliwą północy”, nasz rodzimy olej rzepakowy posiada wiele wartości, które warto poznać.
Oliwa z oliwek od dawna jest wychwalana za swoje zdrowotne korzyści, jednak olej rzepakowy nie jest gorszy. Ten ostatni zawiera różne cenne składniki, takie jak tokoferole (znane jako witamina E), sterole czy beta-karoten, a także brassikasterol, który jest unikalny dla rzepaku. Te substancje działają jak „wymiatacze” wolnych rodników, które pomagają chronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nowotwory czy schorzenia serca.
„Oliwa północy” przewyższa oliwę z oliwek pod względem zawartości kwasów omega-3, których ma dziesięciokrotnie więcej. W tej kwestii przewyższa go jedynie olej lniany. Co więcej, olej rzepakowy oferuje naturalny, zalecany przez dietetyków stosunek między kwasami omega-6 i omega-3. Dlatego często jest rekomendowany jako alternatywa dla oliwy w Europie Środkowej i Północnej.
„W oleju rzepakowym znajdziemy betakarotenoidy, kwasy omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach oraz luteinę. Nie ma potrzeby kupowania tych składników w aptece. Wszystko to zostało naukowo potwierdzone i opublikowane” – mówi Jerzy Tys z lubelskiego instytutu PAN.
„Roślinne tłuszcze pomagają dzieciom rosnąć i rozwijać się zdrowo, a także pełnią rolę prewencyjną już od niemowlęctwa – wspomagają zapobieganie przyszłym miażdżycowym zmianom. Ponadto, nienasycone tłuszcze są doskonałym źródłem energii, której rozwijający się organizm potrzebuje w dużych ilościach. Z punktu widzenia diety małego dziecka, olej rzepakowy jest najkorzystniejszym tłuszczem. Powinien być on wprowadzony do diety już od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka. Olej rzepakowy jest najkorzystniejszym tłuszczem pod względem składu i proporcji kwasów NNKT.” – dodaje prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.