Witamina PP (B3): jej funkcje, zapotrzebowanie i źródła - 1 2024

Witamina PP (B3): jej funkcje, zapotrzebowanie i źródła

Witamina PP, znana również jako witamina B3, niacyna lub kwas nikotynowy, jest kluczowym składnikiem naszej diety, pełniącym istotną rolę w organizmie człowieka. Jest nieodzowna dla poprawnego działania mózgu i układu nerwowego obwodowego. Zaburzenia stężenia tej witaminy, zarówno niedobór, jak i nadmiar, mogą przynieść szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Ale jaki jeszcze zakres obowiązków pełni witamina PP?

Pochodząca z grupy witamin B, witamina PP zyskała swoje oznaczenie B3 jako trzecia odkryta w tej kategorii. O jej nazwie „witamina PP” decydowało pierwotne angielskie określenie „Pellagra-Preventing factor”. Pełen opis niacyny zawdzięczamy Hugo Weidelowi, który przedstawił go po raz pierwszy w 1873 roku.

Witamina B3 służy do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego obwodowego. Uczestniczy w procesach syntezy hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny oraz bierze udział w przemianach metabolicznych. Reguluje stężenie cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga syntezę i rozkład węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Działa detoksykująco na organizm, neutralizując toksyczne skutki związków chemicznych i leków, a jednocześnie poprawia krążenie w skórze i kondycję włosów.

Interesujące jest również to, że witamina B3 może okazać się użyteczna w walce z bakteriami na działanie antybiotyków. Badania opisane w „Journal of Clinical Investigation” sugerują, że witamina PP może zwiększać efektywność komórek odpornościowych w eliminacji bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty). Dzięki wpływowi witaminy rośnie liczba neutrofilów – białych krwinek zdolnych do likwidacji i absorpcji szkodliwych bakterii.