Procedury i metody leczenia powszechnej choroby skóry - trądziku - 1 2024

Procedury i metody leczenia powszechnej choroby skóry – trądziku

Trądzik to dolegliwość, z którą zmaga się aż 90% nastolatków i coraz więcej dorosłych. Jest to najbardziej rozpowszechniona schorzenie skóry, charakteryzująca się pojawiającymi się w okresie dojrzewania zmianami takimi jak zaskórniki, krosty, guzki czy cysty. Najczęstsze miejsca występowania tych objawów to twarz (szczególnie strefa T, czyli czoło, nos i broda), ramiona, plecy oraz dekolt. Podstawowym czynnikiem prowokującym trądzik jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, które są sterowane przez hormony androgeniczne. Ponadto, niewłaściwa pielęgnacja skóry za pomocą drażniących kosmetyków lub dieta bogata w nabiał i cukry proste mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. Ale jak radzić sobie z trądzikiem? Jakie maści na trądzik dostępne są bez recepty?

Wyróżniamy kilka typów trądziku – zależny od przebiegu choroby i patogenezy. Może on przyjmować różne formy, od łagodnej postaci opartej tylko na zaskórnikach bez zmian zapalnych, po ciężki przebieg z gorączką i ogólnym osłabieniem. Do podstawowych odmian trądziku należą: pospolity (w tym młodzieńczy), różowaty, niemowlęcy, kosmetyczny, polekowy oraz zawodowy.

W leczeniu trądziku stosuje się różne metody, które są zależne od stopnia zaawansowania choroby. Niektóre środki dostępne są bez recepty. Bez wizyty u lekarza można zastosować miejscowe leczenie, polegające na używaniu maści, kremów i żeli o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym. Dostępne są preparaty zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy. Skutecznym sposobem na regulację pracy gruczołów łojowych może być także suplementacja witamin z grupy B, zwłaszcza B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna) i B3 (witamina PP), która pomaga utrzymać skórę w dobrym stanie.

Gdy jednak powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a stan skóry się pogorszy, konieczna jest wizyta u dermatologa. Specjalista może zdecydować o dalszym leczeniu za pomocą antybiotyków do miejscowego stosowania w postaci maści i płynów zawierających erytromycynę, klindamycynę czy retinoidy. W przypadku poważnej postaci trądziku, dermatolog może zastosować doustne leczenie retinoidami, najczęściej izotretynoiną.

Dodatkowo, leczenie trądziku można wspierać za pomocą zabiegów kosmetycznych takich jak oczyszczanie manualne, oczyszczanie wodorowe czy peelingi (mechaniczne, chemiczne, kawitacyjne). Należy jednak pamiętać, że tego typu procedury mogą być stosowane tylko przy zmianach o słabym i umiarkowanym nasileniu, nigdy podczas ostrych stanów zapalnych z wysiękiem ropnym.