Pieczarki - smaczne i zdrowe grzyby dostępne przez cały rok - 1 2024

Pieczarki – smaczne i zdrowe grzyby dostępne przez cały rok

Nie bez powodu pieczarki są jednymi z najchętniej wybieranych rodzajów grzybów. Oferowane na sprzedaż przez cały rok, dodają charakteru wielu danom, a także stają się kluczowym składnikiem sosów. Wbrew powszechnemu przekonaniu o ich małej wartości odżywczej, wnętrze pieczarek skrywa wiele korzystnych dla zdrowia składników, takich jak kwas foliowy czy substancje o potencjalnym działaniu antyrakowym.

Jeżeli chodzi o pieczarki, są to grzyby cieszące się ogromną popularnością na całym świecie. Mają zdolność do samodzielnego rozprzestrzeniania się w naturze, równocześnie dając się łatwo hodować zarówno w specjalistycznych pieczarkarniach, jak i w domowych warunkach. Sprzedawane są w sklepach, na targowiskach oraz straganach z warzywami. Dostępne są trzy główne odmiany pieczarek, z których najczęściej wybieraną jest biała pieczarka o niewielkim, całkowicie białym kapeluszu. Pieczarki portobello i brązowe cieszą się większym uznaniem poza granicami Polski. Warto jednak pamiętać, że pieczarki to produkt wyjątkowo nietrwały, który szybko ulega psuciu. Istotne jest więc ich odpowiednie przechowywanie, najlepiej w lodówce i suchym miejscu. Jeśli nie mamy zamiaru szybko zużyć zakupionych pieczarek, warto je zamrozić.

Pieczarki zasługują na miejsce w naszej codziennej diecie. Dlaczego? Są bogatym źródłem niektórych witamin i antyoksydantów, mają niewiele kalorii i tłuszczu, a jednocześnie zawierają dużo błonnika i wody (od 80 do 90 procent). Są zdrowe i sycące. Pomagają ograniczyć apetyt, dają uczucie sytości i blokują wchłanianie tłuszczów. Badania naukowe dowiodły, że dieta oparta na pieczarkach może pomóc w skutecznym odchudzaniu.

W medycynie wschodniej działanie antynowotworowe pieczarek jest znane od wieków. To przekonanie potwierdzają liczne badania naukowe, które dowiodły, że regularne spożywanie pieczarek ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wynika to z zawartości polisacharydów i terpenów w tych grzybach. Specjaliści uważają, że pieczarki mogą mieć znaczący wpływ na prewencję raka piersi i prostaty. Substancje zawarte w pieczarkach hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za rozwój komórek nowotworowych. Badanie opublikowane w 2009 roku w „International Journal of Cancer” wykazało, że kobiety, które spożywały przynajmniej 10 g pieczarek dziennie, miały aż o 36 procent mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z tymi, które nie jadły pieczarek wcale.

Pieczarki są również cennym źródłem witaminy D, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, co ma bezpośredni wpływ na budowę kości. Właściwe spożycie witaminy D pomaga zapobiegać osteoporozie, obniża ryzyko osłabienia mięśni i chorób stawów. Nasz organizm produkuje witaminę D pod wpływem promieni słonecznych, dlatego szczególnie jesienią i zimą warto zwrócić szczególną uwagę na jej dostarczenie z pożywieniem. Pieczarki są jednym z bogatszych źródeł tej witaminy – 100 g pieczarek pokrywa 4 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę D.

Badania wykazały, że pieczarki są bogate w kwas foliowy, czyli witaminę B9. Kwas foliowy występuje w postaci tzw. folianów, które pełnią wiele ważnych funkcji w naszym ciele. Niedobór tej substancji może prowadzić do zahamowania wzrostu i regeneracji komórek, zmniejszenia apetytu, a nawet anemii. Obecność witaminy B9 jest kluczowa podczas ciąży, dlatego kobiety planujące dziecko powinny się upewnić, że dostarczają organizmowi odpowiednich ilości tego składnika. Zbyt mała ilość kwasu foliowego w diecie kobiety ciężarnej może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju cewy nerwowej u dziecka, który tworzy się między 15 a 28 dniem po poczęciu.

Pieczarki powinny być regularnie spożywane przez osoby borykające się z problemem wysokiego poziomu złego cholesterolu (LDL). Badania dowiodły, że regularne spożywanie pieczarek przyczynia się do obniżenia tego parametru. Ponadto, pieczarki są znakomitym źródłem potasu – 100 g tych grzybów pokrywa aż 10 procent dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Wysoka zawartość potasu i niska zawartość sodu sprawiają, że spożywanie pieczarek pomaga obniżać ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Wreszcie, pieczarki mają zdolność do wzmacniania odporności organizmu. Jest to możliwe dzięki zawartości selenu, który pełni wiele ważnych funkcji w naszym ciele. Selen jest śladowym pierwiastkiem, który zwiększa liczbę przeciwciał w organizmie i hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu spożywanie pieczarek pomaga wzmocnić układ immunologiczny, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia i grypę.