Znane jest od dawna, że sport ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają poprawić odporność, kondycję psychiczną, zwiększyć siłę mięśni i kości oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Niemniej jednak, niektórzy ludzie nie są zwolennikami treningu w domu lub na siłowni, co skutkuje rezygnacją z ćwiczeń. Na ich szczęście istnieje alternatywa – power walking.
Obecnie jeden z najpopularniejszych tematów w świecie zdrowia dotyczy długowieczności. Poszukujemy ciągle nowych metod na przedłużenie życia, mimo że podstawą są dieta i ruch. Power walking, czyli energiczny marsz, okazuje się być jednym z najskuteczniejszych narzędzi do poprawy stanu układu krążenia, stawów i samopoczucia emocjonalnego.
Power walking to technika ćwiczeń położona między spacerowaniem a bieganiem. Kładzie ona nacisk na szybkość i ruch ramion w celu zwiększenia korzyści zdrowotnych. Jest to idealna forma aktywności dla tych, którzy nie przepadają za intensywnymi treningami lub mają trudności z motywacją do ćwiczeń. Jest to także świetna alternatywa dla osób niechętnych uprawianiu jakiegokolwiek sportu.
Power walking można uprawiać bez względu na wiek, wagę i kondycję fizyczną. Trudno znaleźć wymówkę, ponieważ codziennie chodzimy, ale w tym przypadku robimy to świadomie, z uwzględnieniem odpowiedniej techniki. Jest to forma aktywności fizycznej, która praktycznie nie ma przeciwwskazań i nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Styl power walking różni się od zwykłego spaceru poprzez intensywność – poruszamy się z prędkością 7-9 km/h, co jest niemal dwukrotnie szybciej niż podczas normalnego spaceru. W trakcie power walking celowo angażujemy mięśnie ramion, core oraz nóg.
Aby maksymalizować korzyści zdrowotne i uniknąć kontuzji podczas uprawiania power walking, istotne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących techniki. Dobra technika ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonywania ćwiczeń podczas energicznego spaceru.