Dlaczego warto wybierać mąkę ekologiczną - różnice w porównaniu do tradycyjnej - 1 2024

Dlaczego warto wybierać mąkę ekologiczną – różnice w porównaniu do tradycyjnej

Zboże jest stałym składnikiem ludzkiego jadłospisu, występującym w wielu postaciach. Od znanych wszystkim płatków śniadaniowych, poprzez chleb, pierogi aż po ciasteczka. Jednym z podstawowych produktów zbożowych, nieodłącznym elementem kuchni wielu osób, jest mąka. Tworzy ona mnóstwo odmian, uzyskiwanych z różnych typów zbóż. Często jednak pomijana jest kwestia jakości surowca, który przetwarzany jest na mąkę, a w tym kontekście pojawia się termin „mąka ekologiczna”. Co to jest i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Mąka ekologiczna powstaje poprzez przemiał odpowiednio dobranych gatunków zbóż. Wybierane są te o wysokiej odporności na niekorzystne warunki pogodowe oraz różnego rodzaju choroby. Najczęściej wykorzystuje się takie gatunki jak proso, orkisz, żyto krzyca czy pszenica płaskurka

Wyjątkowość mąki ekologicznej polega również na minimalizacji obecności potencjalnie szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogą przedostać się do rośliny i ostatecznie znaleźć się w ziarnach przeznaczonych na mąkę. W składzie ekologicznej mąki nie znajdziemy:

  • Niezdrowych typów nawozów, zwłaszcza azotowych,
  • Szkodliwych środków ochrony roślin, takich jak pestycydy, fungicydy czy herbicydy,
  • Różnych polepszaczy, takich jak wybielacze czy środki przeciwzbrylające.

Warto zaznaczyć, że proces uprawy zbóż na mąkę ekologiczną również jest inny niż tradycyjny. Najczęściej stosuje się tu płodozmian, który zapewnia optymalne warunki glebowe, ograniczając jednocześnie potrzebę używania szkodliwych nawozów.

Często uważa się, że zdrowsza i bardziej ekologiczna jest ciemniejsza mąka. Jest to jednak mit. Kolor mąki ekologicznej, choć zazwyczaj nieco ciemniejszy, nie jest wynikiem specyficznej metody uprawy. Na barwę mąki mają wpływ czynniki takie jak jej bielenie i stopień przemiału. Mąka ekologiczna nie zawiera żadnych wybielaczy, dlatego nie osiąga sztucznej bieli. Nie zmienia to faktu, że ekologiczne uprawy zboża umożliwiają produkcję mąki na różnych etapach jej przemiału – od najbardziej oczyszczonej po pełnoziarnistą. Dlatego bez problemu można znaleźć zarówno mąkę razową i graham, jak i opcje tortowe czy luksusowe, które są ekologiczne.