Charakterystyka ugryzienia kleszcza i reakcje organizmu człowieka na nie

Na terenie Polski dominują dwie odmiany kleszczy, a mianowicie Ixodes ricinus i Dermacentor reticulatus. Ci małymi pajęczaki występują najczęściej w parkach, lasach liściastych oraz mieszanych a także na łąkach. Ich aktywność jest długotrwała, rozpoczyna się już na przełomie lutego i marca, a zakończenia doczeka się dopiero pod koniec listopada. Wszystko to ma związek z globalnym ociepleniem. Czy masz świadomość jak prezentuje się ugryzienie kleszcza i kiedy powinno się skonsultować z lekarzem możliwe objawy choroby odkleszczowej?

Jak widać, większość osób dostrzega te małe stworzenia dopiero po tym jak zostały ugryzione. Kiedy pajęczak zassie krew, jego odwłok powiększa się nawet do dziesięciokrotności pierwotnej wielkości. To dlatego kluczowe jest szybkie i samodzielne usunięcie pasożyta, ponieważ z każdą minutą spędzoną na oczekiwanie na pomoc lekarską wzrasta ryzyko infekcji.

Pierwszym symptomem ugryzienia przez kleszcza jest zazwyczaj widoczne ciało kleszcza wbite w skórę, które należy usunąć jak najszybciej za pomocą odpowiednich narzędzi, na przykład pęsety. Następnie miejsce ukąszenia powinno być zdezynfekowane specjalnym preparatem.

Jak prezentuje się ugryzienie kleszcza po upływie kilku dni lub nawet tygodni? Często towarzyszy mu tzw. rumień wędrujący, który niekoniecznie musi objawić się w miejscu pierwotnego ugryzienia. Dlatego tak ważne jest monitorowanie całego ciała. Ślad po ugryzieniu ma zwykle formę okręgu, jest czerwony w środku, potem staje się jaśniejszy i na zewnątrz znów czerwieni się. Jest to dość charakterystyczne i nie powinno być mylone z ugryzieniem przez komara.

Pierwszymi oznakami ugryzienia przez kleszcza są: samo ugryzienie, które nie jest bolesne, co tłumaczy dlaczego tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zostały ukąszone przez kleszcza. Rumień, który staje się widoczny, może wskazywać na zakażenie groźną chorobą odkleszczową, dlatego gdy tylko zostanie zauważony, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista oceni stan skóry, zleci dodatkowe badania i w przypadku potwierdzenia diagnozy przepisze odpowiednie antybiotyki lub leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.