Znana na całym świecie piosenkarka, Céline Dion jest ofiarą nieuleczalnej choroby neurologicznej, zwaną zespołem sztywnego człowieka. Ta choroba skutecznie ogranicza możliwość występowania na scenie tej utalentowanej artystki od ostatniego roku. Niestety, jej stan zdrowia nie podlega znaczącej poprawie.
Wokalistka boryka się od kilkunastu miesięcy z postępującymi problemami mięśniowymi, spowodowanymi przez wspomnianą chorobę. Claudette, siostra Céline, w wywiadzie dla kanadyjskiego serwisu 7 Jours, potwierdziła, że piosenkarka nie ma pełnej kontroli nad swoją muskulaturą. Oznajmiła również, iż mimo że Dion intensywnie pracuje nad pokonaniem skutków choroby i pragnie powrócić na scenę, przyszłość jej kariery jest niepewna.
Dion za pierwszym razem poruszyła temat swojego schorzenia w grudniu 2022 roku. Przyznała wtedy publicznie, że od dłuższego czasu boryka się z problemami zdrowotnymi, które sprawiają jej trudności. Wówczas poinformowała, że nie będzie w stanie wznowić swojej trasy koncertowej po Europie w lutym.
Artystka podała również, że niedawno zdiagnozowano u niej zespół sztywnego człowieka, bardzo rzadką chorobę neurologiczną, która dotyka jedną na milion osób. Dodała, że jest to przyczyna wszystkich doświadczanych przez nią skurczów. Skurcze te mają wpływ na każdy aspekt jej codziennego życia, utrudniają chodzenie, a także uniemożliwiają śpiewanie w sposób do którego była przyzwyczajona.
W maju ubiegłego roku Dion anulowała wszystkie planowane koncerty i skupiła się na walce z chorobą. Przeszła szereg zabiegów rehabilitacyjnych, ale jej stan zdrowia nie uległ poprawie. Według doniesień amerykańskich mediów, jej siostra przeniosła się do domu Céline aby wspierać ją w tej trudnej sytuacji.
Zespół sztywnego człowieka to rzadko występujące schorzenie neurologiczne o podłożu autoimmunologicznym. Objawia się postępującą sztywnością mięśni oraz bolesnymi skurczami pleców, nóg i tułowia. Stan pacjentów może się co jakiś czas poprawiać, jednak nasilenie objawów jest zmiennych. Problemy z mięśniami mogą prowadzić do przewlekłego bólu, utraty sprawności ruchowej i niekontrolowanych upadków. Skurcze mogą być wywołane zarówno dotykiem, jak i hałasem, a także różnymi stanami emocjonalnymi.