Bolesność pod piersiami ma różnorodne źródła, które nie zawsze są powiązane z sercem. Na przykład, ból po lewej stronie klatki piersiowej niekoniecznie musi świadczyć o problemach kardiologicznych, natomiast ból po prawej często jest sygnałem chorób woreczka żółciowego. Innym rodzajem jest nerwoból międzyżebrowy, który może promieniować ku górze, aż po miejsce tuż pod biustem. Często ból między piersiami, zwłaszcza w okolicy dołka, jest efektem chorób żołądka. Z kolei intensywny ból przenoszący się na nadbrzusze i plecy może sugerować problemy z trzustką.
Ból w klatce piersiowej może mieć różne źródła. Możemy próbować wnioskować o jego przyczynie na podstawie lokalizacji bolesności, okoliczności nasilenia się bólu oraz kierunków promieniowania. Szczególnie alarmujący jest ból skupiony wokół mostka, między piersiami. Jeśli jest on intensywny, narasta szybko i występuje po wysiłku fizycznym lub podczas silnego stresu, pacjenci często przyjmują, że ma on związek z sercem. Jednakże, okazuje się, że takie dolegliwości mogą być efektem nerwicy, chorób narządów takich jak woreczek żółciowy, trzustka, wątroba, żołądek. Czasem przyczyną są nerwobóle lub bóle mięśniowe. Również kręgosłup może być źródłem bólu. Przeciążenia, zwyrodnienia przepukliny mogą powodować dolegliwości opisywane jako ból pod piersiami po obu stronach, zarówno na górze jak i na dole.
Struktury anatomiczne znajdujące się pod piersiami (gruczołami piersiowymi) oraz nad brzuchem, czyli ściana klatki piersiowej, mogą być źródłem różnorodnych bólów. Po prawej stronie umiejscowione są żebra, mięśnie i nerwy międzyżebrowe, opłucna, a głębiej – wątroba i pęcherzyk żółciowy. Linia wzdłuż mostka – między piersiami – przechodzi od dolnej części mostka do okolicy nadbrzusza środkowego. Tam też są mięśnie i nerwy, a nieco niżej ściana przednia żołądka. Po lewej stronie natomiast, obok struktur mięśniowo-szkieletowych, mamy zagięcie śledzionowe jelita grubego (okrężnicy), opłucną, oraz śledzionę leżącą zaotrzewnowo.
Ból po prawej stronie klatki piersiowej może pochodzić z przeciążenia urazowo-sportowego mięśnia piersiowego większego i nasilać się podczas głębokiego oddechu. Często u aktywnych fizycznie osób ból ten jest wynikiem zapalenia mięśni międzyżebrowych przednich lub mięśnia zębatego przedniego. Ten rodzaj bólu jest powierzchowny, nasila się przy ruchach klatki piersiowej i ramion, a ustępuje podczas odpoczynku. Może promieniować i być odczuwany nawet pod pachą lub łopatką.
Ostry i kłujący ból pod prawą piersią w okolicy prawego podżebrza może sugerować problemy z pęcherzykiem żółciowym. W stanach zapalnych tego organu pojawiają się bóle kolkowe, zmienne, nasilone po tłustym posiłku. Takie dolegliwości mogą promieniować pod prawą łopatkę lub do okolicy nadbrzusza środkowego w dołku podsercowym. Szczególnie narażone na te problemy są kobiety w wieku 40-50 lat z otyłością brzuszną, a także pacjentki w ciąży oraz młodsze kobiety stosujące doustne leki antykoncepcyjne. W ciąży pęcherzyk żółciowy może mieć atypowe położenie i być zlokalizowany w nadbrzuszu, a ewentualna kamica pęcherzyka powoduje silny ból pod piersiami i w dołku podsercowym, nieco poniżej dolnej części mostka.
Kolka żółciowa i kamica pęcherzyka żółciowego zwykle powodują bóle tępe i napadowe, natomiast w nieżycie żołądkowo-jelitowym ból jest odczuwalny na stałe. W takim przypadku towarzyszą mu również: nudności, wymioty, osłabienie, gorączka, utrata apetytu czy spadek siły mięśniowej. W początkowej fazie zapalenia wyrostka robaczkowego można odczuwać dyskomfort w nadbrzuszu, który z czasem przenosi się do prawego dołu biodrowego.
Z kolei silny ból odczuwany między piersiami, przeszywający całą klatkę piersiową, może świadczyć o problemach z trzustką. Bywa tak intensywny, że pacjent odczuwa go zarówno z przodu jak i z tyłu – określany jest jako opasujący. Często pacjenci twierdzą, że odczuwają jednocześnie ból brzucha i pleców. Takie dolegliwości mogą występować w zapaleniu trzustki – zarówno ostrym jak i przewlekłym, raku oraz torbielach tego narządu.