Wpływ stylu życia na długość życia - jak nawyki mogą zrównoważyć genetyczne predyspozycje? - 1 2025

Wpływ stylu życia na długość życia – jak nawyki mogą zrównoważyć genetyczne predyspozycje?

Często zastanawiamy się, czy to nasze geny, czy styl życia decyduje o tym, jak długo żyjemy. Nie da się ukryć, że geny mają wpływ na naszą podatność na różnego rodzaju choroby, które skracają naszą długowieczność. Jest jednak równie oczywiste, że na długość naszego życia wpływają również czynniki związane ze stylem życia, takie jak spożycie tytoniu i alkoholu, dieta oraz poziom aktywności fizycznej. Jednak do tej pory nie przeprowadzono badań pozwalających jednoznacznie określić, jak bardzo zdrowe nawyki mogą równoważyć uwarunkowania genetyczne.

Nowe wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowców sugerują, że prowadzenie zdrowego trybu życia może zniwelować negatywne konsekwencje genów obciążających nas krótszym życiem aż o 62%. Co więcej, zdrowe nawyki mogą przedłużyć nasze życie nawet o pięć lat. Wyniki tych badań ukazały się na łamach czasopisma BMJ Evidence-Based Medicine.

Li, dyrektor Narodowego Instytutu Nauki o Danych w Zdrowiu i Medycynie na Uniwersytecie w Zhejiang, podkreśla, że zdrowy tryb życia może znacząco wpłynąć na długość życia osób genetycznie obciążonych krótszym okresem życia. Naukowcy zidentyfikowali cztery kluczowe czynniki mające największy wpływ na to, jak długo żyjemy.

Li mówi: „W badaniu określiliśmy optymalną kombinację stylu życia, którą stanowią cztery elementy – unikanie palenia tytoniu, regularny ruch, właściwa ilość snu oraz zdrowe odżywianie”. Siedem do ośmiu godzin snu dziennie uznano za optymalny czas dla regeneracji naszego organizmu. Obecne wytyczne dotyczące aktywności fizycznej dla dorosłych Amerykanów sugerują minimum 150 minut umiarkowanego wysiłku oraz dwie sesje treningu siłowego w tygodniu. Co do diety, najzdrowsza jest dieta śródziemnomorska składająca się głównie z roślinnych produktów takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, fasola, nasiona i oliwa z oliwek. Czerwone mięso powinno być spożywane umiarkowanie.

Matt Lambert ze Światowego Funduszu Badań nad Rakiem twierdzi, że najświeższe badania pokazują, iż mimo predyspozycji genetycznych, zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze oraz regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc nam żyć dłużej.