Od niepamiętnych czasów pszczoły dostarczają ludzkości produkty o nieocenionej wartości, takie jak miód, propolis, pyłek pszczeli, mleczko pszczele czy wosk. Różne kultury starożytne – Egipcjanie, Babilończycy, Sumerowie, Chińczycy – wysoko cenili lecznicze właściwości pszczelich darów. W starożytnym Egipcie miód nie tylko służył za kosmetyk i afrodyzjak, ale także jako środek do balsamowania zmarłych. To miód, w połączeniu z oślim mlekiem, miał przynieść Kleopatrze jej legendarną urodę. Hipokrates, uważany za ojca medycyny, wykorzystywał go do leczenia ran. Starożytni Grecy wierzyli, że spożywanie dużych ilości miodu zapewni im siłę, zdrowie i długowieczność.
Apiterapia, czyli leczenie chorób za pomocą produktów pszczelich, była do niedawna traktowana jako część medycyny ludowej. Jednak dzisiejsze naukowe badania potwierdzają ich lecznicze właściwości. Mleczko pszczele jest zalecane w dermatologii do leczenia trudno gojących się ran, odleżyn czy oparzeń oraz w przypadku łojotoku i egzem. Skutecznie łagodzi również stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła, języka i dziąseł.
Badania doktora Iana M. Paula z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii dowodzą, że łyżeczka miodu pomaga w leczeniu kaszlu. Z kolei australijscy naukowcy odkryli, że miód manuka hamuje rozwój pewnych bakterii odpornej na antybiotyki.
Nauka twierdzi, że skomplikowany skład chemiczny miodu jest kluczem do jego skuteczności. Miód zawiera kilka związków, które hamują rozwój bakterii, takie jak metyloglioksal, nadtlenek wodoru i defensyny – te ostatnie odpowiadają za odpowiedź odpornościową organizmu. Ważne jest jednak, aby miód spożywać odpowiednio. Światło i wysoka temperatura niszczą cenne związki w nim zawarte, dlatego nie powinniśmy go gotować ani podgrzewać.
Naturalny miód produkowany przez pszczoły z nektarów kwiatów lub spadzi występuje w różnych odmianach. Miód akacjowy ma delikatny słomkowy kolor i bardzo słodki smak. Ze względu na zawartość fruktozy, jest zalecany diabetykom. Miód lipowy, o jasnym, herbacianym kolorze, charakteryzuje się ciekawym i wyrafinowanym smakiem. Posiada właściwości lecznicze i jest polecany w przypadku grypy, przeziębień czy kaszlu.