Badanie kulinarnej strony każdego regionu pozwala na dogłębne zrozumienie jego kultury, zarówno jak jego inne elementy, takie jak architektura, obyczaje, muzyka i wiele innych. W związku z tym, próbowanie tradycyjnych potraw arabskich stanowi istotny element każdej podróży na tereny Bliskiego Wschodu. Arabowie oferują wielorakie dania, a ich wytworna kombinacja różnych smaków zaprowadza nas w świat pełen fascynujących aromatów i przypraw. W społeczeństwach arabskich jest powszechne jedzenie z jednego talerza lub miski przez wszystkich obecnych przy stole. To sprawia, że jest to doskonała metoda dla osób podróżujących w grupach, które mogą zamówić kilka różnych dań i skosztować trochę każdego z nich.
Niewielu jest świadomych tego, że kuchnia arabska jest jedną z najstarszych na świecie. Już w VIII wieku ludzie zapisywali tradycyjne receptury i tworzyli poradniki dotyczące dietetycznych i leczniczych właściwości żywności. Pod koniec Średniowiecza tworzono też rozbudowane manuskrypty omawiające różne aspekty kulinarne, począwszy od mikstur przypraw i technik obróbki żywności, aż po sposób serwowania dań i maniery stołowe. W roku 1226 powstała książka kucharska w języku arabskim z czasów dynastii Abbasydów, której autorem był Muhammad al-Baghadi. Twierdził on, że istnieje sześć rodzajów przyjemności, a jedzenie jest najszlachetniejszą i najważniejszą z nich. Zatem nie jest zaskakujące, że Arabowie cenią sobie jedzenie i chętnie dzielą się swoją pasją z odwiedzającymi. Często zdarza się, że turyści pytający miejscową populację o drogę do atrakcji turystycznej otrzymają nie tylko wskazówki, ale również rekomendacje na temat miejsc, gdzie można dobrze zjeść.
Przyprawy i zioła wykorzystywane na Bliskim Wschodzie sprawiają, że lokalne potrawy są naprawdę wyjątkowe. Przyjrzyjmy się więc podstawowym smakom i aromatom kuchni arabskiej.
Kmin rzymski, inaczej znany jako kumin, nie ma nic wspólnego z naszym rodzimym kminkiem. To prawdopodobnie najczęściej używana przyprawa na Bliskim Wschodzie i jedna z najpopularniejszych na świecie. Jej charakterystyczny, niepowtarzalny aromat i pikantna nuta są kluczowe dla smaku wielu lokalnych dań, w tym takich klasyków kuchni arabskiej jak falafel czy hummus.
Gałka muszkatołowa jest na Bliskim Wschodzie używana podobnie jak w Polsce – głównie w daniach wytrawnych, aby podkreślić smak potraw mięsnych. Jest to zaskakujące dla turystów z Europy Zachodniej czy USA, gdzie gałka muszkatołowa jest przede wszystkim dodatkiem do deserów. Jeżeli chcesz poczuć odrobinę arabskiego czaru w swoim domu, przygotuj gorące kakao z dodatkiem pasty tahini na bazie sezamu i szczyptą gałki muszkatołowej.
Kardamon to kolejna przyprawa często stosowana w wielu napojach. Do zaparzania używa się głównie sproszkowanego kardamonu, ale by intensyfikować smak, czasem dodaje się nieobrane strączki do gotowania. To właśnie kardamon daje kawie „po arabsku” – zaparzanej w specjalnym dzbanuszku na ogniu – jej niepowtarzalny smak i aromat.