To ciekawy fakt, że przemysł kosmetyczny ma długą historię, i nie zawsze dobrą. Oczywiście przeszliśmy długą drogę od starożytnego Egiptu, z ulepszonymi standardami bezpieczeństwa i bardziej naturalnymi składnikami.
Ale był kiedyś czas, kiedy kobiety umierały od używania arsenu do wybielania skóry, a c dentyści sprzedawali pastę do zębów, która zawierała kokainę!
Od Starożytności do dzisiaj…
Prawdopodobnie masz pojęcie o tym, czym jest makijaż, ale czy wiesz, kiedy został wynaleziony? Najwcześniejsze cywilizacje używały makijażu do celów religijnych i ceremonialnych. Na przykład starożytni Egipcjanie wierzyli, że kosmetyki mają magiczne moce, które chronią ich przed krzywdą, więc często nosili cień do powiek z osadzonym w nim kamieniem, który działał jak amulet.
Oprócz znaczenia duchowego, Egipcjanki używały makijażu także do celów praktycznych: Wcierały tlenek ołowiu na twarz jako ochronę przed słońcem (co powodowało raka skóry), a na usta nakładały mieszankę wosku pszczelego i żywicy, aby uchronić spierzchnięte usta podczas długich dni na pustynnym słońcu.
Grecy poszli o krok dalej, kiedy około 300 roku p.n.e. zaczęli stosować jako podkład biały proszek ołowiany zmieszany z wodą; później ewoluował on w pudrowe podkłady, które wymagały specjalnych pędzli tak jak dzisiejsze pudry! Mężczyźni również nie pozostali w tyle — mieli nawet swoją własną wersję tuszu do rzęs wykonanego z czarnej smoły zmieszanej z octem lub olejem.
Ten szalony XIX wiek
Przed wynalezieniem aspiryny (która została po raz pierwszy zsyntetyzowana w 1897 roku), kokaina była używana jako środek przeciwbólowy. Jest ona również środkiem pobudzającym i może wywoływać uczucie euforii, więc kiedy dodano ją do pasty do zębów i płynu do płukania ust, ludzie zaczęli używać tych produktów, aby się naćpać. Poza pastami do zębów i płynami do płukania ust, kokainę dodawano również do papierosów.
Wiktoriańskie kobiety używały arsenowych wafli, aby wybielić swoją skórę… i czasami umierały od ich używania.
Arsen, silnie toksyczny metal, który jest często używany w trutce na szczury, był kiedyś umieszczany w kosmetykach i nakładany na skórę. Niektóre kobiety zmarły z powodu stosowania kosmetyków nasyconych arszenikiem, ze względu na toksyczność tego produktu.
źródło: https://topbeauty.pl/ – blog o makijażu i kosmetykach